Zioła na pobudzenie coraz częściej goszczą w naszych domowych apteczkach. Nie ma w tym nic dziwnego – wiele ludzi czuje się przemęczonych. Jeśli coraz trudniej jest nam stawiać czoła codziennym wyzwaniom, odpowiedzią na te problemy mogą być właśnie zioła pobudzające, które nie tylko postawią nas na nogi, ale też sprawią, że wrócą nam chęci do życia i dobre samopoczucie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie zioła na pobudzenie są najlepsze.
Zioła na pobudzenie – dlaczego warto pić?
Zioła na pobudzenie wykorzystywane są od wieków. Nawet poddane procesom suszenia, zachowują odpowiedni skład chemiczny, dzięki czemu dostarczają wielu witamin oraz składników mineralnych i neutralizują wolne rodniki. Co za tym idzie, znoszą uczucie zmęczenia niczym najlepszy energetyk, jak również wpływają pozytywnie na ciało i umysł.
Wpływ ziół pobudzających | |
na ciało | na umysł |
|
|
Czy zioła na zmęczenie działają?
Dobre zioła na pobudzenie mogą z powodzeniem zredukować zmęczenie, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Co więcej, podwyższają odporność organizmu na różne czynniki stresowe. Dzieje się tak za sprawą substancji zawartych w ziołach, których działanie ludzie znali i wykorzystywali już setki lat temu. Obecnie właściwości ziół zostały potwierdzone badaniami.
Jeśli czujemy się przemęczeni, to do swojej codziennej rutyny włączmy picie ziołowych herbatek. Zioła na zmęczenie działają mniej gwałtownie niż kawa, co może okazać się korzystniejsze dla naszego zdrowia – mówi Marcin Bielonko ze sklepu loremvit.pl
Polecane zioła na pobudzenie – przegląd najlepszych
Za najlepsze zioła na pobudzenie uchodzą:
- yerba mate – zawiera kofeinę, teobrominę oraz teofilinę. Są to substancje energetyzujące, które pobudzają pracę układu krążenia, stymulując wszystkie procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie. Liść yerba mate może zniwelować zmęczenie, wesprzeć nas po wysiłku i ułatwić regenerację organizmu, a także polepszyć koncentrację i pobudzić do działania,
- guarana – jej ziarno to najbogatszy w kofeinę surowiec roślinny. Właściwości lecznicze guarany są znane od dawna – tubylcy stosowali nasiona tej rośliny na przemęczenie fizyczne i psychiczne. Dzisiaj wiadomo, że nie tylko podnosi sprawność fizyczną, ale może wspomóc także nasz mózg, pobudzając procesy zapamiętywania i koncentracji,
- rozmaryn – liść tej rośliny, poza swoim zastosowaniem w kuchni, potrafi zredukować zmęczenie i przygnębienie. Znane jest również jego działanie usprawniające trawienie. Stosowanie go w formie naparu może poprawić humor, a do tego pozytywnie wpłynąć na całe nasze ciało,
- różeniec górski – jest adaptogenem, świetnie pomaga w radzeniu sobie ze stresem, który jest główną przyczyną przemęczenia wśród ludzi. Korzeń różeńca górskiego obniża poziom kortyzolu, zwiększa wydolność organizmu oraz niweluje negatywne efekty stresu fizycznego, co szczególnie może zainteresować sportowców.
Dlaczego zioła pobudzające warto stosować?
Zioła na pobudzenie warto ze sobą łączyć, ponieważ nierzadko mają działanie synergistyczne. Takie połączenie sprawi, że pobudzające właściwości składników dopełnią się, dając jeszcze lepszy efekt. Aby tworzyć mieszanki, trzeba jednak znać się na rzeczy. Dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom od zielarstwa.
Gotową mieszanką, dedykowaną osobom pragnącym poczuć się lepiej w ciągu dnia i mieć więcej energii, jest Lorem Vit. Zawiera ona wszystkie wspomniane wcześniej zioła pobudzające w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu pomaga zapomnieć o przemęczeniu fizycznym i psychicznym, dodaje energii do działania oraz poprawia nastrój.
Studiuję i pracuję jednocześnie, dlatego potrzebuję czegoś, co mnie obudzi rano. Po ziołach Lorem Vit jest moc. Mam dużo siły do sprostania codziennym obowiązkom i nie czuję się taka zmęczona – pisze pani Wiktoria z Wrocławia.
Podsumowanie
Gdy czujemy się zmęczeni, a nasz umysł nie funkcjonuje na pełnych obrotach, często sięgamy po filiżankę kawy lub energetyk. Te napoje nie są jednak dla każdego. Zamiast tego można zdecydować się na roślinną herbatkę. Zioła na zmęczenie nazywane są naturalnym energetykiem – warto dać im szansę i przekonać się o ich dobroczynnym działaniu.
FAQ
1. Jak często można pić zioła na pobudzenie?
Należy trzymać się wskazań producenta. Zioła pobudzające Lorem Vit można pić 2 razy dziennie.
2. Kiedy najlepiej pić zioła pobudzające?
Zioła pobudzające najlepiej pić w godzinach porannych oraz popołudniowych. Nie powinno się pić ziół na zmęczenie wieczorem, ponieważ mogą powodować problemy z zaśnięciem.
3. Czy zioła na pobudzenie chronią przed stresem oksydacyjnym?
Tak. Guarana, yerba mate, rozmaryn i rożeniec górski są wspaniałym źródłem antyoksydantów. Skutecznie wymiatają wolne rodniki, co jest pomocne w zachowaniu zdrowia fizycznego i profilaktyce różnych chorób.
Bibliografia
1. Yunusa I, Ahmad IM: Energy – Drinks: Composition and Health Benefits [w:] Bayero Journal of Pure and Applied Sciences 2011; 4(2):186–9
2. Tajer A: Rhodiola rosea L. jako przykład rośliny adaptogennej [w:] Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2011; 65( 4), 77-82
3. Ball S: Antyoksydanty w medycynie i zdrowiu człowieka. Medyk Warszawa 2001
czuje pobudzenie lepsze niż chyba po kawie 😀 na pewno smak jest o niebo lepszy. lorem vit jest generalnie smakowo dla mnie bardzo ok i piję sobie na pobudkę w pracy.
Faktycznie są to zioła na pobudzenie. Kupiłem z ciekawości w auchan i czuję że mogę się w ciągu dnia lepiej skupić. Lepiej też mi i żołądek działa tak mi się wydaje.
W sumie przydałoby mi się coś zamiast kawy..
Nie lubię zbytnio tego smaku.
osobiscie pije od jakis 3 tygodni i jestem juz w trakcie zakkupu 2 opakowania i jestem zadowolona. czuje sie okej bo ziola na pobudzenie dzialaja i nie podnosza mi cisnienia jak typowo kofeina to robi.
Piję 1 raz dziennie i mi to wystarcza by dać kopa do zaczęcia roboty:)
zgadzam sie. najlepiej mi sie ja pije tak okolo 11-12 gdy juz mi spada cukier czy cos i przysypiam na stojaco. ogolnie mile zaskoczeniem jest lorem vit, bo kupilam te ziola na pobudzenie bez jakiegos wielkiego przekonania.